ردپای اولین استالیت ها را باید در قرن 18 پیدا کرد. در گذشته به دلیل سخت بودن پروسه ساخت و تولید لباس برای اغلب افراد اهمیت چندانی نداشت که چه بپوشند یا چگونه به نظر بیایند. تنها پادشاهان وخانواده های سلطنتی بودند که در پوشش لباس از افرادی کمک می گرفتند.

رز برتین را اولین طراح لباس، استایلیت و بنیان گذار اوت کوتور می دانند. او کسی بود که برای ماری انتوانت لباس می دوخت و استایل شخصی او را طراحی می کرد.

با مرورزمان و سهل شدن فرایند ساخت لباس و پا گرفتن اولین مجلات فشن، لزوم حضور استالیست ها در دنیای فشن احساس شد.

در دهه 60 اینکه مدل ها خودشان را آرایش کنند و یا اکسسوارها را خودشان تهیه کنند بسیاررایج بود.

در دهه 70 اولین بار کتابی توسط John T. Molloy تهیه شد که در آن درباره تئوری رنگ ها و پوشش مناسب در هر فصل و یا موقعیتی را توضیح داده بود. که این کتاب نگاه کلی جوامع را به فشن تغییر داد.

در دهه 80 ری پتری کسی بود که به عنوان اولین استالیست در ضمینه فشن شروع به کار کرد. او استایل شخصی خودش را داشت و هنگام عکاسی برای مجلات تعیین میکرد که مدل ها چه بپوشند چه ارایشی داشته باشند و یا از چه اکسسواری استفاده کنند.

در دهه 90 سلبریتی ها برای حضور در مراسم ها شروع به مشاوره گرفتن از برند ها و دیزاینرها کردند. در سال 1990 برند آرمانی بسیاری از افراد سرشناس را برای مراسم اسکار استایل کرده بود و مجلات مد از اسکار ان سال با عنوان آرمانی آواردز یاد می کردند.

اما هنوز استالیست ها در زیر سایه برند ها فعالیت داشتند و هنوز به عنوان یک شغل در جهان فشن مطرح نبودند.


در اوایل سال 2000 به واسطه حضور سلبریتی ها در دنیای فشن و اهمیت پوشش آنها در شکل دادن ترند ها باعث شد که اهمیت این شغل بیشتر و بیشتر شود و در این سالها بود که

 کم کم

 پای personal shopper ها در این صنعت باز شد.

از سال 2010 به ب

عد این شغل در صنعت فشن رنگ و بوی دیگری گرفت و به عنوان یک شغل ثابتپذیرفته شد.

به نحوی که سلبریتی ها برای تثبیت و یا تغییر تصویر خود درهالیوود و دنیای فشن با استایلیست ها قرارداد دائمی میبستند تا استایل شخصی خودشان را داشته باشند.

برای مثال سلنا گومز برای تبدیل شدن یک شبه به یک ستاره هالیوودی از استالیستی کمک گرفت که بی شک بدون کمک او تصویراو برای سالیان دراز یک دیزنی گرل باقی می ماند.

در ادامه به معرفی استالیست های برتر هالیوود و دنیای فشن می پردازیم.