آیا می دانستيد در هر 25 ثانیه یک “بلاگ مد” در جهان به وجود می آید؟ اگرچه براى اثبات اين موضوع آمار معتبرى وجود ندارد اما با توجه به ارقام مطرح شده در رسانهها این آمار نزدیک به واقع مینماید. این روزها کلمه بلاگ و بلاگر زياد شنيده مىشوند. اما چون موضوعات به تازگى وارد فرهنگ کشورمان شده اند شايد کارایی و اهدافشان به روشنى مشخص نباشد.

وبلاگ نویسی مد، شغل  پرزرق و برقی  به نظر می رسد ولی برای موفقیت در آن باید راه طولانی و مسير سختی را دنبال كنيد. وبلاگ نویسان  مد، مد را به گونهای مطرح كردهاند  که شاید  طراحان  بزرگ لباس، خرده فروشان و نشریات هم تا به امروز قادر به انجامش نبودهاند.

بلاگرها افرادی خاص با ذهنى خلاق و رویاپرور و با نگاهی رو به آینده در  صنعت مد هستند.  کلمه بلاگـ یک کلمه انگلیسى است که از  کلمه وبلاگ انگلیسی اختصار شده و برای اولین بار در سالهای 1990 شنیده و استفاده شده  است. از آن زمان به بعد بلاگرهای زیادی شروع به فعاليت كردهاند.

بلاگ در اصل یک وبسایت یا  وبپیج اینترنتی شخصی است که توسط فرد یا گروهى که راجع به  موضوعى خاص فعاليت می کنند استفاده مى شود.

 زبان بلاگ معمولا با زبان نوشتار متفاوت است و  حالت غیررسمی ومحاورهای دارد تا براى همه افراد قابل درك باشد.

شما می توانيد به كمك  بلاگ  خودتان، فعاليتتان، سلیقه و طرز فکرتان را با ديگران به اشتراک بگذاريد.

کلمه بلاگر به معنى فردى است كه فعاليتى را تحت عنوان بلاگ ارائه مى دهد.

بعضی از بلاگها بر موضوعاتى خاص متمرکز هستند. 

یک وبلاگ مد می تواند بسیاری از موضوعات خاص در رابطه با مد مانند لباس، زیورآلات، راهنمای زیبایی و اتفاقات جدید سال در دنياى مد مانند انتخاب اشخاص مشهوربراى لباسهايشان  و حتی روند مد در خیابان را پوشش دهد.  

بعضی از طراحان هم در صنعت مد برای ترويج محصولات خود از بلاگ استفاده می کنند. بسیاری از وبلاگهای مد می توانند شبیه به محتوای مجلات مد طبقه بندی شوند. برخی از بلاگها بر مشاوره مد  تمرکز دارند و شامل مقالاتى میشوند که به اصطلاح به آنها “چطور بپوشيم”  گفته میشود. مقالات مورد بحث  در این بلاگها می توانند به بحث درباره لباس مناسب در مناسبتهای مختلف و تطبیق دادن رنگها و سایر اطلاعات در پوشيدن لباس بپردازند.

کمپانیهای مد و طراحان مد احتیاج دارند که اطلاعات راجع به آخرین کارهايشان را از طریق  کانالهاى ارتباطی به مصرف کنندگان معرفى نمايند و در همین میان مصرف کنندگان هم احتیاج دارند که از طریق یک کانال این اطلاعات را دریافت کنند.

در اصل بلاگها یک واسطه دوطرفه هستند.

قبل از به  وجود آمدن بلاگها، مجله ها این نقش را بر عهده داشتند، اما با گذر زمان و با پررنگتر شدن شبکههای مجازی و دسترسی  مردم به اینترنت همه افراد  ترجیح دادند که اخبار را با سرعت بیشتری از روی اینترنت و به صورت مجانی دریافت کنند. حتى افراد مىتوانند در بلاگها سوالاتشان را بپرسند و سريع به جواب برسند.

مد صنعتى چندین میلیارد دلاری است که تاثیر قابل توجهی در نحوه لباس پوشیدن مردم عادی و ظاهر شدن آنها در اجتماع دارد و به شدت به رسانهها و تبلیغات برای برقراری ارتباط بین تولید کنندگان و اهداف آنها و تاثیر آن روی مردم متکی است.

 همچنین مد میتواند از تغییرات اجتماعی یا ترندهای خارج از محدوده نظر تولیدکنندگان، خردهفروشان یا تبلیغ کنندگان تاثیر بپذیرد. از آنجایی که مد توسط ترندهای داخل و خارج از صنعت مد اداره میشود، وبلاگهای مد و رسانههای جدید که خارج از کنترل نشریههای سنتی هستند، باعث ایجاد نوآوری در جامعه مصرف کنندگان مد و خرید مدرن شده است. 

این احتمال وجود دارد که وبلاگها، همین طور که تعدادشان رو به افزایش است و همچنین با افزایش تعداد خریدارانی که باعث ایجاد و بهبود رسانههای فروش می شوند و تولیدکنندگان و تبلیغ کنندگانی که برای جلوگیری از کاهش نفوذ خود در رسانهها، خود را با آنها تطبیق میدهند، نفوذ قابل توجهی در طولانی مدت روى اين صنعت داشته باشند.

McCollough اظهار داشت: “وبلاگها چیزهایی را در مورد ما منتشر میکنند که براى همه در اینترنت به اشتراک گذاشته میشود و دیده میشود و دارای تاثیر فوق العاده ای در کسب و کار میباشد.

آنها همچنین اظهار داشتند که چگونه در گذشته، مجبور بودند سه تا چهار روز صبر کنند تا یک نقد بر روی خط خود را دریافت کنند، اما در حال حاضر بازخوردها خيلى سريع به آنها میرسد.

وقتی پرسیدیم چگونه وبلاگها به طور مستقیم طراحیهای آنها را تحت تاثیر قرار میدهند گفتند در حالی که وبلاگهای متعددی را روزانه می خوانند، در عین حال سعی می کنند هر انتقاد (مثبت یا منفی) را بشنوند ولی آن را مبنا در نظر نگیرند: “ما خیلی روی این نقد ها حساس نمی شویم”.

بخش نوشتار سبک(style) مجله نیویورک تایمز،Eric Wilson یک مطالعه گسترده در مورد تاثیر وبلاگ نویسان مد در صنعت مد را در یکی از ستونهای استایل خود انجام داده است.

ویلسون نوشت: این وبلاگ نویسان در سال گذشته از صندلیهای عقب به ردیف جلو انتقال پیدا کردند و شکاف بین سردبیران حرفه ای و وبلاگ نویسان آماتور از بین رفت. 

ویلسون با نویسندگان برجسته، سردبیران و طراحان مصاحبه کرد. روزنامه Kelly cutrone اظهار داشت که در طول دو سال گذشته، یک تغییر کامل در کسانی که در حال نوشتن در مورد مد هستند به وجود آمده است. 

Cutrone اظهار داشت:  نه تنها او نیاز دارد که مراقب نوشته های سردبیرانی مانند وگ و ال باشد بلکه در حال حاضر نیازمند نظارت بر میلیونها نفر از وبلاگ نویسان مد در سراسر جهان است. 

Cutrone همچنین اظهار داشت:  به محض ارسال خبرهای وبلاگ نویسان روی اینترنت آنها اولین چیزی هستند که طراحان خواهند دید و هرگز هم برداشته نمیشوند.

وبلاگها درهای بسیاری را برای صنعت مد باز کردهاند. یکی از آنها این است که اجازه میدهد مردم عادی به شرکت در دنیای مد و بحث در مورد رضایت یا عدم رضایت خود در نحوه ارائه مد در رسانهها بپردازند.

در سال 2008 برنده جایزه پولیتزر نویسنده مد و وبلاگ نویس سابق Robin Givhan ادعا کرد که وبلاگهای مد صنعت مد را دموکراتیک کرده است. Givhan همچنین در هارپرز بازار نوشته بود که “ظهور وبلاگ نویسان مد باعث شد  کسب و کار اشرافی منحصر به طراحان قادر مطلق به یک حالت دموکراتیک تبدیل شود که در آن هر کس دسترسی به لباسهای صاحب سبک را دارد. مردم سطح متوسط​، اغلب جدا از مد، مسئولیت آن را به عهده نمیگیرند”. 

بیانیهای مشابه توسط Constance White، سردبیر سبک E-Bay و روزنامه نگار سابق مد اظهار شده است که وبلاگهاى  مد باعث شدهاند همه مردم بتوانند صرف نظر از همه نژادهاى مختلف، جنس و رده اجتماعی، به مالکیت دنیای مد برسند. 

Karen Kay نویسنده دیلی میل یک بار در مصاحبهای اظهار داشت که وبلاگها اجازه میدهند هر کسی به نقد و ستایش طراحان بپردازد. صرف نظر از نظرات حرفه ای که اغلب به کار میآید، با کمک وبلاگ نویسان مد پیشنهاد مصرف کنندگان هم به انتخاب ترندها کمک میکند.

بر خلاف مجلات متمرکز بر مد و برنامههای تلویزیونی، وبلاگ مد قادر است زودتر به روزرسانی شود و ترندهای جدید را از هر کجای دنیا شناسایی و ارائه کند. نه تنها وبلاگهاى مد برای دسترسی سادهتر هستند، بسیاری از خوانندگان وبلاگ مد (مصاحبه شده در مطالعه مدیریت مد سوئد) اظهار داشتند که وبلاگهاى  مد در هر دو روند داخلی و خارجی، بسیار شخصی تر و بروزتر هستند.

 وبلاگ، دسترسی نامحدود به دنیای مد را برای هر کسی که به کامپیوتر  دسترسى دارد فراهم میکند. 

Karen Kay همچنین اظهار داشت “این روزها، حتى قبل از این که کت واک یک طراح به پایان برسد  میتوانید شرط ببندید که یکی از حضار یا  یک نفر در پشت صحنه، جزئیات طراحی و احوالات سوپر مدلها را ثبت کرده و آن را بر روی اینترنت برای دوستداران مد در سراسر جهان ارسال کرده است”. 

خوانندگان وبلاگ مد اعلام کردهاند که وبلاگ مد به ترویج گرایشهای جدید کمک کرده است. بر خلاف مجلات و روزنامه ها  که باید در هنگام نوشتار حتما از قائده خاصى پیروی کنند، وبلاگها آزادند تا بر اساس علایق صاحب آن نوشته شوند و روی طیف وسیعی از ترندهای مختلف مانور دهند.

بسیاری از این وبلاگهای مد میتوانند یک منبع تبلیغات برای طراحان و فروشگاههای خرده فروشی مد باشند.

این تبلیغات  تاثیر بسیار قوی روی طراحان مد جدید دارند و به شناخته شدن نام آنها کمک فراوانی میکنند و طراحان سطح بالا را هم در میان مردم قرار میدهند.

بسیاری از وبلاگ نویسان مد سطح بالا مىخواهند طراحان نمونههای رایگان کارهای خود را در اختیارشان قرار دهند تا بپوشند و نام آنها را در اکانت اینستاگرام خود منتشر کنند.

در سال 2010 امریکن اکسپرس در حمایت از تاثیر در حال تحول بلاگرها، اولین کنفرانس بین المللی وبلاگ نویسان در شهر نیویورک را برگزار کرد. در این کنفرانس، بسیاری از منابع و تحقیقات روی سودمندیها و تاکتیکهای مورد استفاده در وبلاگ نویسی مد انجام گرفت.

در طول مطالعه مشخص شد وبلاگ نویسان در تهیه گزارش در زمان واقعی و استفاده از وسایل ارتباط اجتماعی راحتترند. پس از هفته مد، مشخص شد که 6.37٪ از مقالات نوشته شده به حامی اصلی تاثیر در حال تحول، یعنی امریکن اکسپرس اشاره کرده اند. این وبلاگ نویسان هیچکدام به طور مستقیم از امریکن اکسپرس  وجهی دريافت  نكردهاند اما به عنوان یک منبع رایگان از تبلیغات برای امریکن اکسپرس خدمت کرده بودند.

 تخصص نویسنده

– وبلاگهای مد ممکن است توسط خودی، غیرخودی، یا افراد مشتاق نوشته شوند.

 – خودیها افرادی هستند که در حال حاضر يا قبلا در صنعت مد یا برای رسانه های مد سنتی، کار می کردهاند. علاوه بر این، برخی از آنها گاهی  به عنوان وبلاگ نویسان مهمان در سایتهای بزرگتر مشغول به کار هستند.

– غیرخودیها افرادی هستند که در مورد مد می دانند و دلیل آن این است که خود مصرف کننده خصوصی کالای مد هستند.

– افراد مشتاق  هم افرادی هستند که میخواهند در صنعت مد یا مالتی مدیا فعالیت کنند و باور دارند که وبلاگشان می تواند به اصطلاح یک در پشتی برای ورود به کار نوشتار جریان مد باشد.

نمونه هایی از افرادی که در صنعت مد به خاطر قدرت وبلاگشان به کار گرفته شدهاند عبارتند از:

• مانولو The Shoe blogger که در حال حاضر یک ستون هفتگی در نشریه اکسپرس شماره یک واشنگتن پست دارد.

  هدر و جسیکا از Go Fug Yourself که به تازگی هفته مد مجله نیویورک را تحت پوشش قرار دادند.

The budget Fashionista کاترین فینی، کتابی به نام “چگونه یک بودجه مد” باشیم؟ را نوشت که توسط بالانتین منتشر شد.

وبلاگهای مد ممکن است تحت مالکیت افراد یا توسط شرکتهای مد اداره شوند.

بلاگینگ مد در ایران از اتفاقات جدید است که در آن بلاگرها اطلاعات جديدى را كه راجع به مد روز مىدانند بازگو كرده و استایل شخصی خود را معرفى مى كنند و با به اشتراک گذاشتن عکسهايشان  سعی بر برند کردن اسم خود و بالا بردن مخاطبان خود دارند.

بلاگ در رسانه های مجازی به صورت  فضای مردمی و دموکراتیک نشان داده میشود و در آن خانمهایی که به دلایل مختلف مثل عدم وجود تناسب اندام، بلند قد نبودن، رنگ پوست یا مسایل مادی نتوانستهاند  خود را در دنياى مد جای بدهند و مجلات مد آنها را نادیده گرفتند شرکت كرده  و مخاطبان آنها میتوانند از خلاقیتهای موجود در عکسها، زیورآلات و آرایشهاى آنها  لذت ببرند.

آنها با پست کردن عکسهایشان و استایلهای خود دیدگاه کاملاً متفاوتى از  مد را می سازند.

بلاگرها باید همواره سعی کنند اصالتشان را در پستهایشان حفظ کنند و با دنبال کنندگانشان کم و بیش در ارتباط باشند.

این ارتباط صرفاً به معنای گفتگوی تلفنی یا دیدار نیست. اینکه به سوالات آنها جواب بدهند و از آنها تشکر کنند. برای دنبال کردن بلاگشان این ارتباط میتواند برای آنها بسیار دلگرم کننده باشد.

وبلاگی که شما  دنبال خواهید کرد همان بلاگی است که در میان پستهای بلاگر بتوانید کم و بیش شخصیت او را بشناسید و بتوانید دوستش داشته باشید.

با کمی صحبت کردن راجع به زندگی شخصی تان می توانید مخاطبانتان را به خود نزدیکتر  کنید.

باید با آنها راجع به علایقتان صادق باشید و  آنها بتوانند نظراتشان  را با شما در میان بگذارند. به شكلى  بلاگ کنید که از دید خوانندگان دوست داشتنی باشید و آنها آرزو کنند دوستی مثل شما داشته باشند.

مثلا دوست داشته باشند با شما به خرید بیايند یا مثلاً با شما یک قهوه بخورند.

باید به مخاطبان خود حسی را انتقال بدهید که خارج از اینکه شما چه چیزی پوشیدهايد، هنوز هم برای دیدن بلاگ شما هیجان زده باشند.

نوشتار بلاگر  نشان دهنده اصالت بلاگر است. این یکی از دلایلی است که میگویند که بلاگ باید به زبان خود بلاگر باشد و معمولاً عاميانه نوشته مى شود و این نشان دهنده این  مطلب است که بلاگر به چه طبقهای تعلق دارد. 

 ممکن است ما خیلی از مجله ها و بلاگها را دنبال کنیم اما استفاده کردن از لباسهایی که آنها را در ادیتوریالها ديدهايم  به عنوان یک تیپ غیرقابل دسترس تلقی شود!  

بلاگرها به ما نشان میدهند که در زندگی عادیشان چطور لباسهایشان را با هم ست میکنند و چطور رنگها را با هم تلفیق مىکنند.

بلاگرها با ست کردن لباسهای معمولی به ما نشان میدهند که شما حتی میتوانید با پوشیدن لباسهای ارزان  و لباسهای موجود در کمد خودتان که هیچ ایده ای برای ست کردن آنها ندارید از آنها الهام بگیرید و استایل جدید و منحصر به فردی برای خود داشته باشید.

داشتن روابط نزدیک با مخاطبان مثلاً جواب دادن به سوالات آنها یا بازدید و دنبال کردن بلاگ طرفدارانتان نشان دهنده حس صمیمیت شما با آنهاست و همچنين نشان دهنده این است که شما یک روبات نیستید.

بلاگرها نسبت به مجلات، بیشتر مورد علاقه خوانندگان هستند چون در دسترس ترند.

بازرگانان هم به تبلیغات محصولاتشان توسط بلاگرها وابسته هستند.

اما اینکه تبلیغات چقدر تأثیرگذار باشد به صادق بودن بلاگر درباره نظراتش  برمی گردد و اینکه خواننده احساس نکند انگیزه تبلیغ این محصول صرفا پول بوده است.

در پیشنهاد هر محصول توسط بلاگرها باید به این نکته توجه شود که مخاطبان شما افرادی هستند که به شما و سلیقه شما اعتماد دارند و اگر غیر از این  ثابت شود باعث میشود که اعتماد به شما را از دست داده و دیگر شما را دنبال نکنند.

برای مثال ممکن است تبلیغات راجع به  کرم

صورت را در بلاگ شما بخوانند و نکات مثبتی که بلاگر شما معرفی کرده را در حین مصرف احساس نکنند. همين اتفاق باعث میشود که شما مخاطبان خودتان را از دست بدهید.

 در تبلیغات هم باید بسیار هوشمندانه عمل کنید و به این نکته توجه داشته باشيد که اسم شما روی این محصول گذاشته میشود و خوانندگانتان به  حرفهای شما مانند یک مذهب اعتقاد دارند.

بلاگهای مد به عنوان ابزار جدیدى برای دریافت بازتاب از جانب مردم راجع به آخرین طراحیهای دیزاینرها نقش بسيار مهمى را ايفا مىكنند.

محبوبیت بلاگفای مد و موثر بودن تبلیغات در آنها باعث شده که اين روزها بلاگینگ به عنوان شغلى جدید شناخته شود.

بلاگرهای مد این روزها کم کم به عنوان نماد مد برای مخاطبان خود شناخته میشوند.

ویژگیهای یک وبلاگ نویس مد:

اولین مهارت مورد نیاز یک وبلاگ نویس مد این است که مطالب را هیجان انگیز بیان کند و از نوشتن متنهای کسل کننده خودداری کند.

غلطهاى املایی و اشتباهات همیشه به مقاله حس درهم و برهم بودن را می دهند، بنابراین وبلاگ نویسان مد نیاز به یادگیری  ویرایش و درست نوشتن دارند.

هنگامی که شما یک وبلاگ نویس به سبک شخصی هستید، مدلسازی چیزی است كه با آن  زیاد سروکار دارید. ست کردن لباس مناسب بسیار کلیدی است. وبلاگ نویسان باید در مدل سازى بسیار خلاق باشند. 

یادگیری چگونگی استفاده از دوربین و استفاده از روشنایی و زاویه از نکات کلیدی است. هر چقدر عکسها خلاقتر و ماهرانه ترانجام شوند وبلاگ زیباتر و حرفه ایتر دیده خواهد شد. هیچ کس نمى خواهد عکس تاریک و تار و بد کیفیت ببیند.

هر وبلاگ نویسی باید تا حدی ادیت کردن عکس را بلد باشدنه صرفا  برای ویرایش طول پاها یا تغییر اندام، بلکه به منظور کار کردن روی روشنایی، رنگ، سایه، تغییر اندازه، وضوح تصاویر و غیره. مهارت استفاده از سوشیال مدیا یکی از بایدهای کار بلاگینگ است. دانستن چگونگی استفاده از توییتر، فیس بوک، اینستا گرم، یوتوب و  

یک وبلاگ نویس مد نیاز به یادگیری مهارتهای روابط عمومی برای ايجاد دوستی با برندها و شرکتها دارد. این مهم است که ارتباط حرفه اى و متقابل باشد.

نیاز به یک صدای واضح و دانش در آنچه نوشته شده است وجود دارد. باید راجع به مطلب مورد نظرتان تجربه و دانش کافی داشته باشید و این خود به تنهایی نیاز به مطالعه بلاگهای دیگر، مجله ها و سایتهای مربوطه دارد.