سینما و فیلم های سینمایی موضوعات مختلفی را دنبال می کنند و یکی از موضوعاتی که در سینما به آن کمتر پرداخته شده است صنعت مد و فشن است ! این در حالیست که این صنعت با دنیای سینما گره خورده است از طراحی لباس گرفته تا آرایش مو و صورت بازیگرانصنعت مد و فشن در شکل گیری و ماندگاری یک شخصیت در ذهن ما نقش بسیار بزرگی را ایفا می کند همچنین تاثیر فراوانی بر سلیقه مخاطبان دارد. ما در این مطلب سعی کرده ایم تا بهترین فیلم های مد و فشن که ارزش دیدن دارند را برای شما معرفی کنیم.


1.

Iris

فیلم مستند درباره زندگی ایلیس آپفل، یکی از مطرحترین نماد های دنیای مد است که در سال 2014منتشر شد. کارگردانی این فیلم توسط یکی از بهترین مستند سازان جهان یعنی آلبرت میسلز انجام شده است. این فیلم با بازی جودی دنچ و کیت در سال 2001 منتشر شد.


 

2. 

Yves Saint Laurent

این فیلم همانطور که از نامش پیداست به بررسی زندگی و فعالیت هنری طراح مد فرانسوی ایو سنت لوران می پردازد. این فیلم بیوگرافیکال توسط کارگردان فرانسوی جلیل لسپرت کارگردانی شده است و در سال 2014 منتشر شد.


 3.

Diana Vreeland: The Eye Has to Travel

این فیلم مستند که در سال 2011 منتشر شد، در مورد زندگی و فعالیت های دیانا وریلند، طراح مد معروف است . و به دوران فعالیت وی برای مجله هایی نظیر هارپر بازار و ووگ میپردازد. این فیلم توسط لیزا ایموردینو وریلند ( نوه دیانا) کارگردانی شده است .این فیلم در سال 2011 در جشنواره بین المللی فیلم ونیز و به نمایش گذاشته شد.


4.

Funny Face

مضحک روی یک موزیک فیلم در ژانر کمدی/رمانتیک به کارگردانی استنلی دانن است، که در سال 1957منتشر شد. این فیلم زندگی دختری با نام جو استاکتن با بازی آدری هپبرن دختر روشنفكری را نشان میدهد که در يک كتاب فروشی مشغول به کار است و دنیای مد را  حقیر می داند. اما پس از آن به ملاقات با فیلسوفی اکسیستانسیالیست به نام امیل فلوستر در پاریس می رود و نظرش درباره مد و فشن تغییر می کند و در آنجا قبول می کند مدل یک مجلهمد شود.


5.

Zoolander

فیلم زو لندر به کارگردانی بن استیلر یک فیلم کمدی در ارتباط با یک مدل کودن و خودشیفته موفق دنیای مد است که بهفساد کشیده می شود و اقدام به طراحی نقشه ترور نخست وزیر مالزی می کند. این فیلم در سال 2006 منتشر شد و عملکردی موفق در باکس آفیس داشت. بازیگران این فیلم بن استیلر ، اون ویلسون و فارل ویلیمز هستند. قسمت دوم این فیلم کمدی نیز در سال 2016 منتشر شد.


6.

Valentino: The Last Emperor

یک فیلم در ژانر مستند دربارهٔ زندگی والنتینو طراح مد ایتالیایی و مؤسس برند و کمپانی والنتینو اسپیای است . این مستند نگاهی به طراح مد افسانه ایولنتینومی اندازد.


7. 

The September Issue

این فیلم یک فیلم مستند در باره پشت صحنه تولید و طراحی شماره سپتامبر 2007 مجله ووگ است و به بررسی فعالیت های آنا وینتور Anna Wintour سردبیر مجله محبوب مد و فشن Vogue می پردازد. کارگردانی این فیلم بر عهده  R.J. 

بوده است و در سال 2009 منتشر شد.


 

8.

Coco Before Chanel

این فیلم داستان زندگی مارگریت شانل (ملقب به کوکو شانل) را روایت می کند. کوکو شانل یکی از بزرگترین وزنه های دنیای مد فرانسه بود و در فیلم، زندگی او را پیش از اینکه به شهرت و ثروت برسد میبینیم.


 9. 

The Devil Wears Prada

 شیطان پرادا میپوشد، فیلمی کمدی / درام به کارگردانی دیوید فرانکل است. این فیلم که در سال 2006 ساخته ش اقتباسی است از کتابی با همین عنوان اثر لورن ویزبرگر که در سال 2003 نوشته شد. فیلم روایت مدیر مجله مد و فشن قدرتمند خوش پوش و سنگدلی با نام مریندا پریستلی با بازی مرلی استریپ است که فارق التحصیلی جوان با نام Andrea به سراغ وی برای کار می رود. اگرچه در این فیلم نامی از اسامی واقعی به میان نیامده اما نقش مریندا و مجله وی الهام گرفته شده از مجله ووگ  و سر دبیرش آنا ونتور است.


10.

Dior and I

فیلم دیور من محصول فرانسه است که در سال 2014 منتشر شد این فیلم در تاریخ 17 آوریل به نمایش درآمد و به صورت گسترده اکران شد این فیلم در ژانر مستند است فیلم تماشاگران را به درون گروه طراحی مد کریستین دیور می برد و نگاهی به اولین کلکسیون خلاقانه راف سیمونز می اندازد.


11.  

Phantom Thread

یک فیلم درام تاریخی به نویسندگی و کارگردانی پل توماس اندرسون است که در سال 2017 ساخته شده است که با بازی دیدنی و اثر گذار دنیل دیلویس دیدن این فیلم را از دست ندهید این اثر موفق شد در بخشهای بهترین فیلم و بهترین کارگردانی نامزد دریافت جایزه اسکار شده و جایزه اسکار بهترین طراحی لباس را نیز به خانه ببرد.