Balenciaga(بالنسیگا)یک خانه مد لوکس است که در سال۱۹۱۷ توسط طراح اسپانیایی CristóbalBalenciaga در سن سباستین اسپانیا تاسیس شد و هم اکنون در پاریس مستقر است. شهرت بالانسیاگا به عنوان پیشگام استانداردهای سازش ناپذیر بود و کریستین دیور از او به عنواناستاد همه مایاد می کرد. 

بالنسیاگا کار هنری خود را در ۱۱ سالگی از مادرش آموخت. در ۱۲سالگی او یاد گرفت که کار خود را به عنوان یک مدرس، خیاط و الگو ساز برش یاد بگیرد. او قبل از اینکه اولین بوتیک خود را باز کند با ۲۰ سال تجربه فردی ثروتمند بود.

خانواده سلطنتی اسپانیا و اشراف از طرح های او استفاده می کردند اما هنگامی که جنگ داخلیاسپانیا وی را مجبور به بستن فروشگاه های خود کرد ، بالنسیاگا به پاریس نقل مکان کرد.

 

 

بالنسیاگا در اوت ۱۹۳۷خانه مد لباس پاریس خود را در خیابان جورج پنجم افتتاح کرد و در اولین نمایش مد او طرح هایی به شدت تحت تأثیر رنسانس اسپانیا به نمایش درآمد. موفقیت بالنسیاگا در پاریس تقریباً فوری بود. در طی دو سال ، مطبوعات فرانسه او را به عنوان یک انقلابی تحسین کردند و طراحی های او بسیار مورد توجه قرار گرفت.

دامن های حبابی و سایه های عجیب و غریب زنانه و در عین حالمدرنیستیوی به علائم تجاری این خانه مد تبدیل شدند. بالنسیاگا در سال ۱۹۷۲ تعطیل شد و در سال ۱۹۸۶ با مالکیت جدید مجدداً افتتاح شد.

مشتریان برای دیدن لباسهای بالنسیاگا در هنگام جنگ جهانی دوم ایمنی خود را برای سفر به اروپا به خطر انداختند. در این دوره، او به دلیلکت مربعخود ، با آستین هایی که یک تکه بریده شده بودو به دلیل طرح های خود با توری سیاه (سیاه و قهوه ای) روی پارچه صورتی روشن مورد توجه قرار گرفت.                                                                       1967 Balenciaga archives

با این حال در سالهای پس از جنگ بود که مقیاس کامل اختراع این طراح کاملاً مشخص شد. خطوط او خطی تر و براق تر می شدند و از شکل ساعت شنی که توسطنگاه جدیدکریستین دیور رواج یافته بود، متفاوت شد.

سیال بودن ابعاد، او را قادر ساخت تا رابطه بین لباس و بدن زنان را دستکاری کند.

او به هنجارهای مد پایبند نبود و راه های خودش را هموار کرد. هنگامی که زنان جهان کمرهای حلقوی و شکل های ساعت شنی می پوشیدند، Balenciaga در دهه شصت یک لباس کیسه ای کاملاً متفاوت ایجاد کرد. وی همچنین لباس هایی مانند کت تخم مرغی و لباس دم طاووسی را ایجاد کرد.

کوکو شانل او را چنین توصیف کرد. “یک مدل کوتاه به معنای واقعی کلمه.” او از ایده لباسهای پوشیده متنفر بود و کوتور را از هر چیز دیگری انتخاب کرد. او نمی توانست چیزی را خلق کند بدون اینکه بداند چه کسی آن را می پوشد و مالک آن است.

تیم او از نظر مغرور بودن شهرت بدی داشتند. اکیداً به این مدل ها دستور داده شده بود که با چهره ای خشن از پیمایشگاه عبور کنند. بدنه شهرت بالنسیاگا بدترین شهرت را داشت و به آنها لقب هیولا داده بودند.

گروه های نیروی دریایی فرانسه  به عنوان شیک ترین خدمه کابین در تمام دوران شناخته شده اند. لباس های آنها توسط شخص والنسیاگا اندکی قبل از اعلام بازنشستگیش از دنیای مد انجام شد

اواجازه داد کارش تمام صحبت ها را انجام دهد. بالنسیاگا مشتریان و وفاداری زیادی داشت از جمله ستاره های هالیوود و مشتریان سلطنتی اما او شخصی درونگرا بود. او زندگی خصوصی خود را تا حدی حفظ کرد که فقط یکبار در تمام مدت حضور خود به عنوان یک مدرس معروف با مطبوعات صحبت کرد.

بالنسیاگا در سال ۱۹۷۲ در ۷۷ سالگی به مرگ طبیعی دیده از جهان فروبست.